Papilokarcinom plexus choroideus (anglicky choroid plexus papilocarcinoma) je řazen mezi papilární nádory mozku, konkrétně mezi gliomy. Vyskytuje se v komorovém systému mozkových struktur. Celkově tvoří asi 1% ze všech mozkových nádorů. Jeho nejčastější výskyt pozorujeme v asijských zemích a více u dětské populace, kde je jeho výskyt téměř 20%.
___
___
U dětí poměrně často souvisí s tzv. Li-Fraumeni syndromem a von Hipel-Lindau syndromem. V dnešní době hraje velmi důležitou roli také genetika, která byla zaměřena především na studium chormozomů. Molekulární genetika
Nejvíce postihují tyto nádory postranní komory, méně často pak 3. a 4. Komoru. Papilokarcinom plexus choroideus je benigní (tedy nezhoubný) nádor, který pochází z buněk výstelky mozkových komor, tedy z plexus choroideus. Často se spolu s ním vyskytují i kalcifikace (zvápenatění). Tyto nádory rostou poměrně pomalu.
Diagnosticky se řídíme nejprve níže uvedenými příznaky a dále si pomáháme zobrazovacími metodami, jako je CR či magnetická rezonance, které nám potvrdí naši diagnostickou rozvahu. V tomto případě existuje pouze jedna možná léčba a tou je chirurgické řešení, kdy dojde k odstranění nádoru.
Jak se projevuje karcinom choroidálního plexu - příznaky, projevy, symptomy
-
zvýšený nitrolební tlak - nitrolební hypertenze
-
zvracení
-
defekty zorného pole
-
bolest hlavy
-
ospalost
-
obrny hlavových nervů
-
u dětí
-
hydrocefalus - zvýšenou akumulaci tekutin (mozkomíšního moku) v dutinách mozku
-
makrocephalus - chorobné souměrné zvětšení hlavy
- psychózy
Papilokarcinom choroidálního plexu - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019