rakovina-hrtanu-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieRakovina hrtanu resp. hlasivek (anglicky laryngeal cancer, voice box cancer): rakovina hrtanu je nádorovým onemocněním postihujícím stěnu hrtanu. Nejčastěji (necelé dvě třetiny) se nachází právě v oblasti hlasivek, necelá třetina se nachází nad hlasivkami a pouze minimálně se může rakovina objevit ve stěně hrtanu pod hlasivkami.

___
___

Mezi nejvýznamnější příčiny řadíme kouření, alkoholismus (zejména pití „tvrdého“ alkoholu). Léčba se nijak zvlášť neodlišuje od jiných typů rakoviny. Možná je léčba ozařováním nebo léčba chirurgická. Je přirozeně snaha zachránit nemocnému hlas, ale ne vždy je to možné. Úspěšnost léčby závisí samozřejmě na včasném nálezu nádoru. Někdy je nutné hlasivky a celý hrtan odoperovat a průdušnici nechat vyústit do lékařem vytvořeného otvoru v přední části krku (trvalá tracheostomie). Ani tak však nemusí být hlas zcela ztracen. Existuje relativně složitý nácvik, jak hlas vytvářet i bez hlasivek. Pohodlnější možností, která žádný nácvik nepotřebuje je použití umělého hrtanu.

Jak se projevuje rakovina hrtanu - příznaky, projevy, symptomatologie

  • hlasivky bývají postiženy buď přímo, nebo až později při prorůstání nádoru ze stěny do okolí
  • zhrubění hlasu a chrapot trvající více než dva týdny
  • poruchy dýchání
  • poruchy polykání s bolestí při polknutí
  • bolest v krku
  • někdy jsou přítomny nebolestivé zvětšené mízní uzliny v oblasti krku 
 

Rakovina hrtanu - obrázek, fotografie


 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny