Karcinom, rakovina endometria (rakovina dělohy, endometrial cancer, endometrial carcinoma) je jeden z nejčastějších typů nádorů gynekologického typu. Je důsledkem abnormálního vývoje buněk vnitřní výstelky dělohy (endometria). Nejčastěji se vyskytuje po menopauze, ale není výjimkou, že se vyskytne i před klimakteriem.
___
___

Rizikové faktory pro vývoj rakoviny endometria jsou jednak hyperplazie endometria (nadbytečné množství buněk v endometriu), věk (ženy starší 50 let), nadbytek estrogenu (užívání HAK, obezita, protože estrogen se vyrábí v tukových tkáních těla), etnická skupina, Tamoxifen (je jedním z léků používaných k léčbě rakoviny prsu).

Rozdělujeme 2 typy endometriálího karcinomu. První typ, typ I, se vyskytuje nejčastěji u pre-a peri-menopauzální žen bílé rasy s hyperplazií endometria či se zvýšenou hladinou estrogenu. Často je minimálně invazivní (prorůstající) do děložní stěny a má tak dobrou prognózu. Druhý typ, typ II, se obvykle vyskytuje u starších žen po menopauze, a častěji u Afroameričanek. Není spojen se zvýšenou expozicí estrogenu. Typ II je mnohem agresivnější s hlubokým prorůstáním do děložní stěny a má tak horší prognózu.

Pro diagnostiku se používají běžné zobrazovací metody jako ultrazvuk či CT. Na zjištění typu nádoru je nutné provést biopsii (odběr tkáně) a následný histopatologický rozbor. Pro léčbu je důležitá včasná diagnostika. Primárně je zvolena pro léčbu chirurgická metoda, tedy odstranění dělohy a vaječníků. Dále může chirurg odstranit i zvětšené uzliny. Po chirurgickém výkonu většinou nastupuje radioterapie (ozařování). Z léků se používá antiestrogenová terapie.

Jak se projevuje endometriální karcinom, rakovina endometria - příznaky, projevy, symptomy

  • bolest v podbřišku
  • abnormální vaginální krvácení (krvácení po menopauze, nezvykle velké menstruační krvácení, nepravidelná menstruace, krvácení mimo cyklus)
  • krvácení může začít jako bílý nebo vodnatý výtok, který obsahuje příměs krve a postupně přechází v krvavý výtok
  • některé pacientky mohou mít anémii (nízký počet červených krvinek) v důsledku chronické ztráty krve: slabost, točení hlavy, dušnost, únava a bledost
  • ztráta hmotnosti
  • zduřelé uzliny
  • inkontinence v důsledku tlaku nádoru na močový měchýř

 

Rakovina dělohy (endometria), endometriální karcinom dělohy - obrázek, fotografie


Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny