ocni-histoplazmoza-priznaky-projevy-symptomyOční histoplazmóza (anglicky ocular histoplasmosis syndrome) je onemocnění způsobené houbou. Vyskytuje se běžně v prachu a v půdě v oblasti Ohio River Valley v povodí Mississippi. Přibližně 62 % dospělé populace žijící v této oblasti jsou nositelé tohoto onemocnění. Postihuje, jak muže, tak ženy.
___
___

Histoplazmóza se do organismu dostává různými cestami ve formě spór. Mnozí nositelé nemají vůbec žádné příznaky onemocnění, ale někteří mohou mít příznaky podobné chřipce či jiné respirační infekci. Mnohem horší je průběh u lidí, kteří mají oslabenou imunitu.

Diagnostika: Diagnóza oční histoplazmózy je založena jednak na přítomnosti níže uvedených příznaků, ale také na odborném vyšetření očního pozadí, tedy sítnice. Dle vzhledu sítnice můžeme téměř s jistotou říci, zda se jedná o histoplazmózu.

Léčba oční histoplazmózy: Oční histoplazmóza obvykle nevyžaduje léčbu, jelikož centrální vidění je zasaženo asi jen v 5% případů. Pokud je však centrální vidění narušeno, je potřeba provést ošetření laserem, při kterém se přeruší abnormální cévy, které se na sítnici vytvářejí v důsledku zánětu.Jak se projevuje oční histopazmóza - příznaky, projevy, symptomy

  • způsobuje zánět v oblasti sítnice

  • zánět je následován zjizvením – tzv. „histo skvrny“

  • postihuje obě oči stejně

  • dle lokalizace jizvy je postiženo vidění:

  • pokud je jizva v periferii sítnice, vidění nemusí být zasaženo, nebo je zasaženo jen málo

  • pokud je jizva v centru sítnice, způsobuje těžkou ztrátu centrálního vidění

  • může vést až ke slepotě

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny