Digitální únava zraku (anglicky computer vision syndrome, digital eye strain) je soubor příznaků objevujících se v souvislosti s dlouhým sledováním obrazovky televize, počítače, tabletu či chytrého telefonu. Postihuje především mladé lidi, kteří tráví u počítače nejvíce času, a to nejen v práci, ale i ve volném čase.
___
___
Nejhorší dopad má na zrak sledování malých písmen z krátké vzdálenosti, kdy je oko nejvíce namáháno neustálým zaostřováním (akomodací). V těchto situacích také člověk méně mrká, což vede k nedostatečné obnově slzného filmu na oku, vysychání očního povrchu a následně pálení oka. K časnějšímu vzniku tohoto syndromu dále přispívají neléčené oční vady, nízké osvětlení, špatná pozice či vysoký jas obrazovky.
Diagnostika: Vyšetření očním lékařem, který rozpozná či vyloučí případné přidružené oční vady a doporučí vhodnou korekci.
Léčba: Správná korekce oční vady (vyhovující brýle či kontaktní čočky), dále jsou k dostání speciální brýle a kontaktní čočky proti digitální únavě očí, důležité je dostatečné vlhčení oka očními kapkami. Nejdůležitější však je prevence – omezit sledování obrazovek, pravidelně nechávat oči odpočinout zamrkáním a pohledem do dálky, snížený jas a správná poloha monitoru a dostatečná velikost textu. Platí tzv. pravidlo 20-20-20, což znamená každých 20 minut se dívat po dobu 20 sekund na předmět vzdálený 20 stop daleko.
Jak se projevuje digitální únava zraku – příznaky, projevy, symptomy:
-
pálení očí
-
pocit unavených očí
-
suchost oka
-
zarudlé oči
-
rozmazané vidění
-
problémy se zaostřováním nablízko
-
citlivost oka na světlo
-
bolest ramen, šíje a zad
-
bolest hlavy
-
symptomy mohou samy odeznít po ukončení práce na počítače, ale mohou i přetrvávat
Digitální únava zraku - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019