Syndrom počítačového vidění, syndrom z opakovaného přetížení, syndrom unaveného oka (anglicky Computer Vision Syndrome, CVS) je dočasné postižení zraku, které vzniká na základě dlouhodobého namáhání očí při práci na počítači. Příznaky jsou způsobené nadměrným napětím očních svalů a nepřirozeným držením těla při sezení u PC.
___
___
S potížemi tohoto charakteru se potýká až 90% lidí, kteří tráví u počítače 3 a více hodin denně.
Diagnostika - diagnóza je stanovena na základě souboru typických příznaků a vyšetření odborníkem. Specifické testy pro tento syndrom nejsou k dispozici, je nutné se řídit konkrétními potížemi a vyloučit jiné, potencionálně nebezpečné, příčiny zrakových obtíží.
Léčba - Zásadní je zde prevence ve formě správného umístění PC obrazovky, ergonomického nábytku, klávesnice a podložky pod myš. Pro zrak jsou prospěšné preventivní přestávky od práce na PC, kdy se jedinec může krátce věnovat jiné činnosti. Vědomé a časté mrkání pomáhá oči zvlhčovat průběžně. Při silném pocitu suchých očí se jako rychlá pomoc mohou používat zvlhčující kapky. Únavu lze jinak oddálit odvrácením zraku od počítače a zaměřením se na nějaký vzdálený předmět, čím se uvolní okohybné svaly.
Jak se projevuje syndrom počítačového vidění, syndrom unaveného oka - příznaky, projevy, symptomy
-
podrážděnost očí
-
pálení očí
-
slzení
-
únava očí
-
pocit suchých očí
-
snížená schopnost zaostření
-
rozmazané nebo dvojité vidění
-
bolesti hlavy
-
bolesti krční páteře a ramen
Syndrom počítačového vidění, syndrom unaveného oka - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019