keratoglobus-priznaky-projevy-symptomyKeratoglobus (anglicky keratoglobus) je pojem označující nezánětlivé onemocnění oka, které vzniká v důsledku degenerativního procesu. Jedná se o dědičné onemocnění. Slovo keratoglobus pochází z řečtiny, kdy slovo kerato označuje rohovku a slovo globus kolo. Takto postižená rohovka oka se stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar.
___
___

Rohovka se ztenčuje převážně na okrajích. Oko má poté sférický tvar a je mírně rozšířené. Neměli bychom si jej plést s keratokonem, který je mnohem častější. Obvykle bývá keratoglobus diagnostikován v dospělosti, především mezi 20 a 30 rokem.

Příčina keratoglobu: Bohužel dosud neznáme přesnou příčinu, která vede ke vzniku keratoglobu a jeho prognóza je velmi nepředvídatelná.

Diagnostika: Diagnostiku provede zkušený lékař pomocí očního vyšetření. Spočívá jednak ve vyšetření zraku na dálku a do blízka a postupně se přistupuje k dalším očním vyšetřením na rohovce. Můžeme měřit zakřivení čočky keratometrem. Dále můžeme použít retinoskop, abychom vyloučili onemocnění sítnice. Důležité je také vyšetření rohovky na štěrbinové lampě.

Léčba keratoglobu: je především chirurgická. Oční lékař operuje na rohovce s cílem posílit ji. Pokud však není chirurgická léčba možná, musíme přistoupit na transplantaci rohovky.

 

Jak se projevuje keratoglobus - příznaky, projevy, symptomy

  • ztenčení rohovky

  • nepředvídatelná prognóza

  • vyskytuje se spolu s luxací („vymknutím“) čočky a se zvýšením nitroočního tlaku

  • zhoršuje vidění pacienta

  • omezení řízení motorového vozidla

  • potíže se čtením

  • někdy může vést ke slepotě

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny