Syndrom červeného oka (anglicky red eyes, bloodshot eyes) je nejčastější oční problém, který přivádí pacienty k lékaři. Hlavním příznakem je zarudnutí oka (hyperémie, překrvení spojivky), které může být doprovázeno řadou dalších symptomů - bolestmi oka, pálením, svěděním, nadměrným slzením, poruchami zraku, pocitem cizího tělesa v oku, hnisavým výtokem, změnami na očním víčku, fotofobií (světloplachost) a podobně.
__
__
Existuje velmi široké spektrum příčin, které tyto potíže způsobují, od nezávažných stavů až po těžké nemoci, které mohou končit i oslepnutím. Proto je nutná správná a včasná diagnostika a odpovídající léčba. Nejčastěji je zarudnutí oka způsobeno prostým podrážděním oka, infekčními (např. konjunktivitidy, keratitidy), neinfekčními záněty (př. uveitida, skleritida, alergie), syndromem suchého oka, úrazem oka, onemocněními slzných cest, dále například glaukomovým záchvatem, krvácením pod spojivku (subkonjunktivální hemoragie), abnormalitami řas a víček či systémovými chorobami.
Diagnostika: velmi důležitá je správně odebraná anamnéza, zhodnocení projevů nemoci a dále provedení specializovaných oftalmologických vyšetření.
Léčba: závisí na konkrétní příčině červeného oka.
Jak se projevuje syndrom červeného oka – příznaky, projevy, symptomy:
-
zarudnutí oka (hyperémie, překrvení spojivky)
-
postižení může být jednostranné či oboustranné
-
bolest oka, pálení, řezání
-
svědění oka
-
nadměrné slzení (epifora)
-
pocit cizího tělesa v oku
-
porucha zraku
-
světloplachost (fotofobie)
-
hnisavá sekrece z oka
-
změny na očním víčku
-
celkové projevy
Syndrom červeného oka - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019