Akantamébová keratitida (anglicky acanthamoeba keratitis) je zánět rohovky vznikající především u nositelů kontaktních čoček nebo po traumatu oka v přírodě. Jedná se o infekci prvokem nacházejícím se ve vzduchu, půdě i ve vodě, který se vyskytuje v aktivní formě trofozoitu nebo ve vysoce rezistentní cystické formě.
___
___
Keratitida může být zaměněna za herpetickou či mykotickou infekci. Je to vzácné onemocnění, může však vést až k trvalému postižení zraku, ojediněle i k oslepnutí.
Diagnostika - v diagnostice je důležitá anamnéza aplikace kontaktních čoček, výrazná bolestivost, negativní bakteriální, mykotická, eventuálně virová kultivace spolu s nedostatečnou odpovědí na konvenční antibiotickou léčbu. Diagnózu lze stanovit na základě kultivace (včetně kultivace kontaktních čoček a roztoku k jejich uchování), histologického barvení. Ve sporných případech lze provést rohovkovou biopsii.
Léčba - léčba je poměrně obtížná a nebezpečí recidiv (opakování nemoci) je bohužel velké. V léčbě se specificky lokálně aplikuje brolen. Je nutno sanovat jakoukoliv přidruženou bakteriální komponentu. Selže-li léčba, je indikována terapeutická perforační keratoplastika. Nejdůležitější je však prevence, a to hlavně pečlivé dodržování správného zacházení s kontaktními čočkami dle doporučení kontaktologa.
Jak se projevuje Akantamébová keratitida - příznaky a projevy
- snížená zraková ostrost
- slzení
- zarudnutí oka
- pocit cizího tělesa v oku
- fotofobie (přečitlivělost na světlo)
- výrazná bolestivost neodpovídající rozsahu očního poškození
- prstencový absces (centrální prstencový infiltrát)
- hypopyon (nahromadění hnisu v přední komoře oka – viditelná hladinka)
- drobné bělavé satelitní léze periferně od prstence
- zkalení
- skleritida (zánět bělimy)
- výrazné protenčení rohovky
Akantamébová keratitida - obrázky, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019