kryptoftalmus vrozené neoddělení očních víček fotografie obrázekKryptoftalmus (anglicky cryptophthalmos) je vývojová vada očních víček, kdy během embryonálního období nedojde k jejich oddělení a kůže tedy překrývá celé oko. Často i samotné oko bývá malformováno. Kryptoftalmus je většinou jednostranný a častěji vzniká sporadicky, pouze třetina případů je geneticky podmíněná.

__

__

V některých případech je víčko přímo srostlé s rohovkou, což může činit problémy při chirurgickém oddělení. Pokud se u pacienta vyskytuje zároveň syndaktylie (srůst prstů), anomálie uší, patra, ledvin a genitálu, jedná se o Fraserův syndrom.

Diagnostika: k určení diagnózy postačí fyzikální nález. Vyšetření dalších postižení oka je možno pomocí ultrazvuku, CT, nebo MR.

Léčba: terapií je chirurgické oddělení a plastická rekonstrukce víček. Často ale z důvodu dalších malformací není oko funkční.

 

Jak se projevuje kryptoftalmus – příznaky, projevy, symptomy:

  • srůst víček – kůže přechází z čela, přes oko až na tvář

  • řasy chybí

  • mikroftalmus (malé oči)

  • malformace rohovky a dalších částí oka, oko může být nefunkční

  • většinou jednostranné postižení, ale může být i oboustranné

  • ve spojení zejména se syndaktylií (srostlé prsty) se jedná o Fraserův syndrom

 

Kryptoftalmus - fotografie, obrázek

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny