Flegmona (anglicky phlegmona) je označení pro difuzní zánětlivý proces, při kterém se tvoří hnisavý exsudát. Příčinou vzniku flegmóny je nejčastěji bakteriální infekce. Flegmona může postihnout kteroukoli tkáň. Vyskytuje se ve střevě jako komplikace divertikulitidy, na páteři jako komplikace spondylodiscitidy apod.
___
___
Flegmonu můžeme dělit dle jejího průběhu na akutní a subakutní, dále dle jejího umístění na povrchní, kožní, podkožní, intersticiální, intramuskulární či hlubokou. Další dělení je možné podle mechanismu šíření, ten je možný per continuitatem (tedy přes sousední tkáně) či hematogenně (tedy prostřednictví krevního oběhu).
Diagnostika se odvíjí jednak od níže uvedených příznaků, ale také musíme pacienta podrobně vyšetřit a odebrat mu laboratoř, ve které pozorujeme nárůst bílých krvinek, zvýšení hodnoty CRP či můžeme provést sedimentaci, která bude rovněž zvýšená.
Léčba: Hlavním cílem léčby je odstranit příčinu flegmonózního procesu. Není-li stav pacienta vážný a příznaky zánětlivého procesu jsou bez známek infiltrátů, pak je konzervativní léčba antibiotiky dostačující. Je-li stav pacienta těžký, je nutná okamžitá operace se zavedením drenáže postiženého místa. V pooperačním období jsou pacientovi podávána nitrožilně antibiotika.
Jak se projevuje flegmona - příznaky, projevy, symptomy
-
systémové projevy infekce
-
zvýšení tělesné teploty
-
celková únava
-
zimnice
-
pocení
-
bolesti hlavy
-
ztráta chuti k jídlu
-
-
příznaky zánětu
-
lokalizovaná bolest
-
zvýšení místní teploty tkáně
-
zarudnutí kůže
-
ohraničený otok tkáně
-
snížení či porucha funkce postižené tkáně
-