Bartonellóza (tzn. bacilární pelióza a bacilární angiomatóza) je vzácněji diagnostikované bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty a blechami především z koček a psů na člověka. V ČR onemocnění vyvolává Bartonella henselae. Nemoc postihuje většinou chovatele koček, osoby imunodeficitní (tedy lidi s oslabenou imunitou), pacienty s jiným vážným onemocněním, nebo skupiny osob žijící ve špatných hygienických podmínkách (bezdomovci, alkoholici a některá etnika).
___
___
Léčba: antibiotiky (Doxycyklin, Erythromycin, Azitromycin, Clarithromycin, Ciprofloxacin, Trimethoprim, Chloramphenicol, Gentamycin).
Jak se projevuje bartonellóza (bacilární pelióza, angiomatóza) - příznaky, projevy, symptomy
-
v místě vpichu vzniká tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu (viz obrázek výše), který se vytvoří za 5-10 dní po přisátí,
-
zduření nejbližších uzlin (trvá 1 týden až 2 měsíce), horečka 4-5 dní,
-
bolesti kloubů a svalů, hlavy, zad,
-
závratě,
-
bolesti očí, někdy zánět spojivek, nystagmus (samovolné oční pohyby),
-
zvětšení jater.
Biochemie, krevní obraz, sérologie:
-
leukocytóza (zmnožení bílých krvinek),
-
snížený počet krevních destiček (trombocytopenie),
-
anémie (chudokrevnost, snížený počet červených krvinek),
-
v séru je zvýšená alkalická fosfatáza,
-
k potvrzení diagnosy je třeba další laboratorní vyšetření: průkaz specifických protilátek v titru rovném a vyšším IgM 1:20 a IgG 1:256 titry. Má být proveden pokus izolace bakterií z krve pomocí speciálního živného agaru („Čokoládový" agar) a při kultivaci se zvýšenou tenzí CO2 a při 35°C. DNA bakterie lze prokázat v klinickém materiálu pomocí PCR reakce (glt gen v RT-PCR) a v biopsii stříbřením, na histologických preparátech tkání je nápadná častá proliferace kapilár.