Horečka Skalistých hor (anglicky Rocky Mountain Spotted Fever) je infekční onemocnění patřící mezi skvrnité horečky. Původcem je Rickettsia rickettsii a zdrojem nákazy jsou různí hlodavci, především myši, veverky a králíci, dále ovce, kozy a psi, přenašečem je klíště. Tato nemoc se vyskytuje v USA, Kanadě a státech Jižní Ameriky.
Hlavními příznaky je náhle vzniklá horečka, prudké bolesti hlavy a kloubů a sytě červený exantém (vyrážka) převážně na končetinách, který později mění barvu na fialovou až hnědou. Dříve se jednalo o onemocnění s vysokou smrtností, dnes s včasnou antibiotickou léčbou je prognóza dobrá.
Diagnostika: dle klinického obrazu, anamnestických dat o pobytu v zahraničí a přisátí klíštěte, hlavní je vyšetření krve (sérologie, ELISA, Weilova-Felixova aglutinační reakce).
Léčba: antibiotika (1. volba doxycyklin, dále chloramfenikol, fluorochinolony, makrolidy), prevencí je ochrana před klíšťaty, tedy správný oděv a používání repelentů.
Jak se projevuje horečka Skalistých hor – příznaky, projevy, symptomy:
-
zimnice, třesavky
-
horečka 39 – 40 °C
-
prudké bolesti hlavy, zad a kloubů
-
zchvácenost
-
exantém (kožní vyrážka) zejména na končetinách poté si šíří i na trup, červené později fialové až hnědé splývající skvrny, vzniká po 4-7 dnech od prvních příznaků nemoci
-
překrvené spojivky
-
komplikacemi jsou meningoencefalitida (zánět mozku a mozkových blan), myokarditida (zánět srdečního svalu), pneumonie (zápal plic), selhání ledvin, gangréna (odumření) periferních částí končetin a rozvoj šoku
-
smrtnost nyní 5%