Středozemní Marseillská horečka příznaky projevy symptomy obrázek fotografieStředozemní Marseillská horečka (anglicky Boutonneuse fever) je infekční onemocnění patřící mezi skvrnité horečky. Původcem je Rickettsia conorii a zdrojem nákazy jsou hlodavci a psi, přenašečem je klíště rodu Rhipicephalus a k přenosu dochází po jeho přisátí, nebo při vetření jeho infikovaného trusu do oděrky či jiné ranky na kůži. Tato nemoc se vyskytuje v subsaharské Africe, jižní Evropě, Dalekém východě a Indii.

Hlavním příznakem je růžový, později sytě červený až fialový exantém (vyrážka) šířící se od místa vstupu infekce po celém těle kromě obličeje. V místě přisátí klíštěte vzniká vřídek s černou krustou, tzv. eschara neboli tache noire. I přes často vážný průběh onemocnění dochází k úplnému uzdravení.

Diagnostika: dle klinického obrazu, anamnestických dat o pobytu v zahraničí a přisátí klíštěte, hlavní je vyšetření krve (sérologie, ELISA, Weilova-Felixova aglutinační reakce).

Léčba: antibiotika (1. volba doxycyklin, dále chloramfenikol, fluorochinolony, makrolidy), prevencí je ochrana před klíšťaty, tedy správný oděv a používání repelentů.

 

Jak se projevuje Marseillská neboli Středozemní horečka – příznaky, projevy, symptomy:

  • v místě přisátí klíštěte se tvoří vřídek s černou krustou (tache noire, eschara) hojící se pigmentovanou jizvou

  • růžový, později sytě červený až fialový exantém (vyrážka) šířící se od místa vstupu infekce po celém těle kromě obličeje, dlaní a plosek nohou, vznik 2. - 4. den po infekci

  • horečka

  • bolesti hlavy a svalů

  • zchvácenost

  • komplikacemi je postižení jater, ledvin, srdce a nervového systému

  • smrtnost asi 2 %

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny