norovirus-norovirova-infekce-priznaky-projevy-symptomy-6Noroviry (Norwalkský virus, anglicky winter vomiting bug) byly poprvé objeveny v roce 1972 ve městě Norwalk v USA, a proto se tyto viry dříve označovaly také jako norwalkské viry. Jsou to neobalené jednovláknité RNA-viry. Norovirus způsobuje epidemickou akutní gastroenteritidu (je jimi způsobeno až 30% /u dětí/ resp. 50% /u dospělých/ všech nebakteriálních gastroenteritid).
___
___

Je velmi agresivní a velmi rychle se šířící. Norovirem se může nakazit jakákoli věková skupina. Noroviry jsou velmi odolné vůči „nástrahám“ zevního prostředí, jsou odolné vůči desinfekčním prostředkům a vydrží poměrně nízké teploty (neví se proč, ale často přicházejí norovirové epidemie právě v zimním období). 

Nakažení, způsob šíření infekce: Virem se nakazíme konzumováním kontaminovaných potravin a nápojů či přímým kontaktem s infikovaným člověkem (kapénková infekce), rychle se proto šíří v uzavřených komunitách (školy, školky nemocnice, domovy důchodců nebo pečovatelská centra) a může přejít až ve stav epidemie, kdy je nutné postupovat dle protiepidemických opatření.

Léčba: Terapie se odvíjí dle příznaků. Většinou spočívá pouze v hrazení ztrát tekutin, ke kterým dochází během průjmů a zvracení. Očkování proti norovirům neexistuje. Organismus je po prodělané infekci imunní (chráněn) jen velmi krátkou dobu, která činí přibližně 8 týdnů. Důležité je proto dodržování hygienických návyků.

 

Jak se projevuje norovirus, norovirová infekce - příznaky, projevy, symptomy

  • onemocnění bývá náhlé a relativně krátké (cca 1-2 dny), přičemž inkubační doba je 1-3 dny
  • nausea (nevolnost, pocit na zvracení)
  • zvracení
  • průjem
  • břišní křeče
  • někdy mírná horečka doprovázená zimnicí
  • bolest svalů a hlavy
  • celková únava

Norovirová infekce, norovirus - obrázek, fotografie

 


Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny