Malárie (tropická malárie, tropická nemoc, malárie třídenní, malárie čtyřdenní, anglicky malaria) je jednou z nejzávažnějších parazitárních chorob vyskytujících se ve světě. Nejčastěji se nákaza objevuje v tropických oblastech (Afrika, Asie, Jižní Amerika – oblast povodí Amazonky). Je řazena mezi transmisivní nákazy, což jsou nemoci, které jsou přenášeny nějakým jiným živočichem, v tomto případě komárem rodu Anopheles.
___
___
Jak bylo výše uvedeno, přenašečem je komár, kdy onemocnění přenášejí pouze samice, které kladou vajíčka do vody. Původcem onemocnění je parazit zvaný Plasmodium, který napadá červené krvinky a jaterní buňky, přičemž způsobí rozpad červených krvinek. Malárii způsobuje více druhů Plasmodií, které se liší délkou svého životního cyklu.
Diagnostika: na základě rozboru krevního obrazu, kdy pod mikroskopem pozorujeme přítomnost Plasmodií. Dále při diagnostice používáme přítomnost níže uvedených příznaků. Na malárii musíme myslet u každé osoby, která pobývala v tropické oblasti a objevila se u ní horečka.
Léčba: při léčbě jsou podávány léky, tzv. antimalarika.
Jak se projevuje malárie - příznaky, projevy, symptomy
- malarický záchvat je vyvolán v okamžiku rozpadu červených krvinek a uvolnění parazitů do krevního oběhu
- záchvat se opakuje po jednom cyklu a projevuje se vysokou horečkou, která je nejprve nepravidelná a poté v probíhá v cyklech
- před nástupem horečky zimnice, třesavka, někdy až delirantní stavy
- zvětšení jater a sleziny
- anémie z důvodu masivního rozpadu červených krvinek
- tropicana je život ohrožující stav, kdy má pacient: nepravidelnou horečku, úpornou bolest hlavy, bolest v kloubech, bolest v bedrech, řidší stolici
- nekomplikovaná malárie (terciána):
- chladné stádium 15–60minut, chladná suchá kůže, chladné končetiny, rychlý puls, třesavka, bolest hlavy, bledost
- horké stádium – 2–6 hodin, horečka 40–41, intenzivní bolest hlavy, zrudnutí, pokles teploty, velmi intenzivní pocení