ebola-infekce-ebolou-priznaky-projevy-symptomyEbola (anglicky ebola virus disease, EVD, Ebola hemorrhagic fever, EHF) je infekční onemocnění, které je řazeno mezi tzv. hemoragické horečky. Je způsobeno skupinou virů Ebolaviridae z čeledi Filoviridae. Do dnešního dne jsou známy čtyři druhy těchto virů a jsou pojmenovány dle místa objevu (Reston, Súdan, Ivory Coast a Zaire).
___
___

Ebola je velmi agresivní onemocnění, přestože spadá do stejné skupiny jako například SARS, úmrtnost na ebolu je mnohonásobě větší (na SARS je 9,6% a na ebolu až 90 % u formy Zaire). Můžeme tedy říci, že se jedná o velmi infekční onemocnění. Virus eboly je poměrně odolný vůči zevním podmínkám. Přenáší se jednak vzduchem, ale také tělními tekutinami (krev, sliny, pot). Ebola virus se pomnožuje ve všech tělních orgánech a inkubační doba je 2 – 21 dní (v průměru 3 – 10 dní).

Poprvé byl virus popsán v roce 1972 Súdánským lékařem. První zdokumentovaná epidemie na toto onemocnění proběhla v roce 1976 v Demokratické republice Kongo, dříve Zaire (odtud název viru). Kmen Zaire je rovněž nejnebezpečnějším a rovněž vědecky nejprozkoumanějším. Další kmeny jsou rovněž velmi agresivní. U kmenu Súdán je průměrná úmrtnost až 54 %. Naopak nejméně rozšířený je kmen Ivory Coast.

Diagnostika probíhá ve speciálních laboratořích, kde jsou stanovovány protilátky. Zajímavostí je, že na světě je pouhých 15 laboratoří vybavených pro práci s tímto virem (např. že jedna z nich se nachází poblíž Hradce Králové).

Léčba je velmi náročná a rovněž velmi riskantní pro personál, jelikož pacinet je infekční po celou dobu onemocnění. V dnešní době se podávají vysoké dávky séra, virostatik. Dále se snažíme udržovat základní životní funkce a vyrovnávat minerálové výkyvy. Bohužel stále je na toto onemocnění vysoká úmrtnost a dosud nebyla vyvinuta vakcína, která by zabránila vzniku a následnému šíření.

 

Jak se projevuje ebola, infekce ebolou - příznaky, projevy, symptomy

 • prvotní podobné jako u chřipky

  • bolest svalů

  • bolest kloubů

  • vysoká horečka

 • zarudnutí očí

 • pokles krevního tlaku

 • na kůži vznikají krvavé skvrny

 • porucha srážení krve

 • pacient umírá na fatální selhání všech životně důležitých orgánů, zejména jater
Ebola - obrázek, fotografie  Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny