klistova_encefalitida_meningoencefalitida_priznaky_projevy.jpgKlíšťová encefalitida nebo meningoencefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje ho virus, který se přenáší nejčastěji kousnutím klíštěte. Počet nemocných klíšťovou encefalitidou se každý rok mírně zvyšuje. K nákazám dochází hlavně při pobytu v přírodě. Stránka přináší příznaky a projevy v krátkém textu.

___

___

Inkubační období

Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění. Toto období bez obtíží trvá asi 7 až 14 dnů. Sama nemoc typicky probíhá ve dvou stádiích.

1. stádium

Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Příznaky mohou připomínat lehkou chřipku. Nemocní je často považují za lehké letní nachlazení, které přecházejí. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků.

2. stádium

Klidové období ukončí nástup krutých bolesti hlavy provázených horečkami. Nemocný je světloplachý. Přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Takový akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dochází k postupnému zlepšování stavu.

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny