Mor (anglicky plague, black death) je bakteriální onemocnění, které je způsobeno bakterií Yersinia pestis. V přeneseném slova smyslu bývá také tímto slovem označovaná jakákoli infekce s výrazným dopadem pro společnost a to díky smrtící epidemii moru, která se vyskytovala především ve středověku. První zmínka o výskytu bubonické formy je již za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstantinopoli, tehdy největším evropském městě.
___
___
V současnosti se v ČR, stejně tak jako v celé Evropě onemocnění téměř nevyskytuje, je však stále hlášeno z obou Amerik, jižní a jihovýchodní Asie a Afriky.
Jak již bylo řečeno v předchozím odstavci, mor způsobuje Yersinia pestis, která se řadí mezi tyčinkovité gramnegativní bakterie. Toto onemocnění se vyskytuje ve třech základních formách: dýmějový mor (bubonická forma), septický mor a plicní mor (pneumonická forma). My se v tomto článku budeme zabývat především bubonickou formou.
Přenašečem dýmějového moru jsou různé druhy blech (druhy Pulex irritans, Xenopsylla cheopis). Blechy se většinou nakazily od infikovaného hlodavce (především od krys). Zajímavostí je, že samotní hlodavci projevy nemoci netrpí.
Léčba: Pokud není bubonická forma léčena, je úmrtnost až 60%. V dnešní době však máme to štěstí, že můžeme mor léčit a snížit tak úmrtnost. Používají se antibiotika, konkrétně chloramfenikol, aminoglykosidy a chinolony. V místě výskytu choroby je také dostupné pravidelné očkování.
Jak se projevuje mor - příznaky, projevy, symptomy moru
- onemocnění má krátkou inkubační dobu
- místo kousnutí je infikováno a dochází k lokálnímu zhnědnutí místa
- rychle vzniklá horečka
- třesavka
- bolesti v kloubech
- únava
- hnisavý zánět mízních uzlin, hlavně v tříslech a podpaží
- prasknutí hnisavých ložisek, což může způsobit celkovou sepsi ("otravu krve")
- u neléčené formy smrt