Febrilní křeče (zkratka FK, anglicky convulsiones febriles) jsou křečové stavy s poruchami vědomí, které se nejčastěji vyskytují u dětí v souvislosti s počáteční fází infekčního onemocnění. Proč febrilní křeče vznikají, není dosud přesně objasněno. Většinou se vyskytují na začátku onemocnění, kdy dítěti stoupá teplota.
___
___
Dělení febrilních křečí: Můžeme je rozdělit na jednoduché, komplikované a symptomatické. Symptomatické se vyskytují především u dětí, kdy infekce postihuje mozek (záněty mozkových blan, encefalitidy, septické stavy) a také u dětí, které trpí nějakým neurologickým onemocněním. Toto dělení provádíme na základě diagnostických kritérií, u kterých posuzujeme věk dítěte, délku záchvatu, typ křečí a stav dítěte po záchvatu.
Diagnostika: Při stanovování diagnózy musíme v prvé řadě myslet na jiná neurologická onemocnění, která se mohou projevovat křečemi a ztrátou vědomí, jako je např. epilepsie, nádory, metabolické vady apod. Důležité je přesné odebrání anamnézy od rodičů atako vyšetření laboratorní a vyšetření mozkové aktivity na EEG či struktury mozku na CT (MRI). Rovněž můžeme provést lumbální punkci.
Léčba: Při léčbě podáváme léky na snížení teploty, jak je paracetamol či ibuprofen. V rámci léčby křečí, je možné podat diazepam do konečníku. První pomoc spočívá v položení dítěte na zem a odstranění nebezpečných předmětů, o které by se mohlo během záchvatu poranit. Dále bychom se měli pokusit otočit hlavu na stranu pro lepší odtok slin popř. zvratků.
Jak se projevují febrilní křeče - příznaky, projevy, symptomy
-
přicházejí nejčastěji při úvodním vzestupu teploty
-
teplota často nad 38°C (měřeno v konečníku)
-
ztuhnutí
-
prohnutí do oblouku
-
nekontrolovatelný třes
-
bezvědomí
-
oči obrácené v sloup
-
většinou trvají do minuty (ale někdy i 15 minut)
Febrilní křeče - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019