choroba riga fede priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekChoroba Riga-Fede (anglicky Riga-Fede disease) je vzácné poranění jazyka novorozence či kojence způsobené přítomností tzv. natálních/neonatálních zubů. Při sání je sliznice jazyka traumatizována těmito zuby a dochází ke tvorbě vředů (ulceraci) na její spodní straně (sublinguálně).

___

___

Při opakovaném dráždění sliznice může dojít až k fibrotizaci (zvazivovatění) postiženého místa a deformaci jazyka, která může způsobit potíže při kojení, dehydrataci a neprospívání novorozence.

Diagnostika: fyzikální vyšetření ústní dutiny, u přetrvávajících vředů je nutné provést biopsii a histologické vyšetření.

Léčba: konzervativní postup zahrnuje obroušení ostré hrany zubů, speciální krytí zubu a změnu způsobu krmení, na vřed se aplikují lokální kortikoidy. Jen zřídka bývá indikována extrakce zubu.

 

Jak se projevuje choroba Riga-Fede – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba:

  • ulcerace (vředy) jazyka vzniklé z důvodu poranění zuby dítěte

  • poraněná může být i sliznice rtu, patra či dásně

  • fibrotizace (zvazivovatění) postiženého místa a deformace jazyka

  • problémy při kojení vedoucí k dehydrataci a neprospívání

 

Choroba Riga-Fede - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny