toxoplazmoza-plodu-pri-narozeni-priznaky-projevy-symptomyJe nejčastější parazitámí zoonóza v ČR. Původcem je prvok Toxoplasma gondii. Definitivním hostitelem původce je kočka a infikována je řada domácích i divokých zvířat. Člověk se nakazí požitím tkáňových cyst v nedostatečně tepelně upraveném mase a/nebo potravou kontaminovanou oocystami (zelenina, padané ovoce aj.).

___

___

 

Nákaza se přenáší též vertikální cestou z infikované těhotné ženy (budoucí matky) na plod. Rozeznáváme získanou a vrozenou toxoplazmózu.

 

 

Jak se projevuje toxoplazmóza v těhotenství a u plodu - příznaky, projevy, symptomy

Toxoplazmóza v těhotenství

  • proběhne často asymptornaticky či jako lehké chřipkovité onemocnění.
  • Zvažuje se účelnost sérologického vyšetřování všech těhotných žen, aby každá primoinfekce toxoplazrnózou v graviditě byla včas rozpoznána a léčena.

Vrozená toxoplazmóza plodu (od narození)

  • hydrocefalus s kalcifikacemi v mozku,
  • chorioretinitida (oční infekce), event. poškození zraku nebo úplná slepota,
  • hepatosplenomegalie,
  • psychomotorická retardace


Související pojmy: 

infikování ► hlína ► syrové maso ► nedostatečně tepelně upravené maso ► test ► testování ► těhotenství ► gravidita ► otěhotnění ► první trimestr ► inkubační doba ► u dítěte ► léčba ► koček, kočka ► pohlaví dítěte ► u člověka ► co je to ► kniha ► mikrobiologie ► cena, ceník testu testování ► dieta ► jídelníček ► encefalitida ► oči ► orgány ► IgG ► IgM ► protilátky

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny