Zákopová noha (anglicky trench foot) vzniká v důsledku dlouhodobého vystavení dolních končetin nízké teplotě a vlhkosti. Na rozdíl od omrzlin zde nehraje roli teplota pod bodem mrazu, ale teploty 0 - 16°C. Dochází k postižení měkkých tkání (hlavně nervů), které se projevuje ztrátou citlivosti a brněním, následuje výrazná bolestivost a vznik otoků i puchýřů.
___
___
Pokud nedojde k obnovení prokrvení, jsou měkké tkáně vážně poškozeny. Poškození nervů může být trvalé. Tato diagnóza byla velmi častá během 1. světové války, zatímco dnes se vyskytuje typicky u bezdomovců.
Diagnostika - typický klinický obraz společně s anamnézou dlouhodobého působení chladu a vlhkosti na nohy. Důležité je vyloučit jiné možné příčiny poškození měkkých tkání nohy.
Léčba - první pomocí je umýt, osušit a postupně zahřívat postiženou nohu. Dále postupujeme dle konkrétního postižení. Důležité je předcházet vzniku infekce v otevřených ranách a zlepšit prokrvení nohy. Ve vážných případech je metodou volby odstranění odumřelých tkání až případná amputace.
Jak se projevuje zákopová noha - příznaky, projevy, symptomy
- studená noha
- otok
- puchýře
- zarudnutí nebo naopak bílé/šedé zbarvení kůže
- brnění
- poruchy citlivosti
- pocitově těžké nohy
- silná bolestivost
- otevřené rány
- olupování kůže
- nehmatný pulz na periferii
- odumírání tkání
Zákopová noha - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019