peyronieova-nemoc-priznaky-projevy-symptomyPeyronieova nemoc (Morbus Peyronie, Peyronieova choroba, anglicky Peyronie's disease, induratio penis plastica, chronic inflammation of the tunica albuginea, CITA) je onemocnění, které postihuje topořivá tělesa penisu. Proč tato nemoc vzniká, není dosud objasněno a nemůže tak ani určit, který z mužů bude touto nemocí postižen.
___
___

Předpokládá se však, že určitý podíl na vzniku nemoci mají autoimunitní procesy v těle a že vzniká po opakovaných sexuálních mikrotraumatech penisu. Onemocnění poprvé popsal osobní lékař krále Ludvíka XIV Francois G. de la Peyronie v roce 1743.

Onemocnění je také dáváno do souvislostí s jinými chorobami poškozujícími cévní systém, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza či kouření. Zajímavé je, že se častěji vyskytuje u mužů do 40 let a u těch, kteří mají krevní skupinu A+.

Za běžných okolností je penis tvořen dvěma kavernózními tělesy, která slouží k erekci a jedním spongiózním tělesem, které obaluje močovou trubici. U pacientů je stavba penisu v pořádku, ovšem na základě jistých příčin (nám dosud neznámých) dochází k jizvení a zvápenatění těchto těles. Výskyt takovéhoto zvápenatění pozorujeme především na zadní části penisu.

Diagnostika: při diagnostice se orientujeme pomocí fyzikálního vyšetření, ultrazvukového vyšetření a také dbáme na důkladné odebrání anamnézy.

Léčba: názory na léčbu nejsou zdaleka jednotné. V léčbě používáme injekční aplikaci léčivé látky rovnou do zvápenatělého plátu. Někteří naopak podporují chirurgickou léčbu.

Jak se projevuje Peyronieova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

  • bolest v penisu při erekci

  • deformace při erekci – záleží na tom, ve kterém místě dochází ke zvápenatění

  • penis se ohýbá do úhlu

  • nejvíce do pravé nebo levé strany či směrem k podbřišku

  • úhel může dosáhnout i 90 stupňů

  • v klidovém stavu jsou zjizvená místa hmatná

  • porucha erekce


Peyronieova nemoc - fotografie, obrázek

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny