Noční děs, pavor nocturnus (anglicky: pavor nocturnus) je krátký, ale velmi nepříjemný stav, který se řadí mezi poruchy spánku. Typické je pro něj náhlé probuzení s křikem, pocitem děsu, panikou a doprovodnými vegetativními příznaky (pocení, bušení srdce, zrychlené dýchání aj.) Dotyčný se často posadí nebo vstane, nelze jej probudit a snahy o probuzení panickou reakci ještě zhorší. Zpravidla se objevuje v první třetině noci a trvá 1-10 min.
___
___
Na rozdíl od noční můry se objevuje během non-REM fázi spánku. Nejčastější výskyt je mezi dětmi, dospívajícími a mladými dospělými do 30 let věku. Zvýšené riziko se předpokládá u lidí s chronickým nedostatkem spánku a u těch, jež jsou pod dlouhotrvajícím tlakem.
Diagnostika - pro stanovení diagnózy je základem popis charakteristických příznaků u postiženého jedince. Další vyšetření probíhají v spánkové laboratoři, kdy je pacient za hospitalizace během spánku monitorován. V případě podezření na organickou příčinu potíží je nezbytné zvolit zobrazovací metodu např. CT vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí.
Terapie, léčba - z léčebných možností jsou základem režimová opatření, a to zajištění kvalitního a pravidelného spánku, zákaz většího jídla těsně před spaním. Pro formy vznikající v dětství je typické spontánní vymizení projevů. Ojediněle lze volit farmakoterapii, kdy se podávají antidepresiva nebo léky ze skupiny benzodiazepinů.
Jak se projevuje pavor nocturnus, noční děs - příznaky, projevy, symptomy
-
krátký extrémně děsivý sen
-
panika
-
křik
-
někdy pláč
-
dítě nebo dospělý se probudí s výkřikem
-
neurčitý pocit strachu a ohrožení
-
neklid, nepokoj
-
pocení
-
zrychlené dýchání
-
bušení srdce
-
postiženého nelze probudit
-
typické je trvání 1-10 min.
Pavor nocturnus, noční děs - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019