postboreliovy-syndrom-priznaky-projevy-symptomyPostboreliový syndrom (anglicky post Lyme disease syndrome, PTLDS) je vlastně soubor příznaků, který se objevuje po prodělané boreliové infekci. Charakterizuje jej únava, emoční nestabilita, bolesti hlavy, bolesti kloubů či poruchy spánku. Abychom mohli stav označit jako postboreliový syndrom, musí být testy na aktivní boreliózu negativní.
___
___

Odhaduje se, že postboreliovým syndromem trpí 10% až 20% všech pacientů, kteří byli léčeni na Lymeskou boreliózu. Tyto příznaky mohou trvat v řádu týdnů, ale také až 6 měsíců. Často je hůře rozlišitelný od chronického stadia Lymeské (Lymské) boreliózy.

Příčina: proč tento syndrom vzniká, není přesně jasné. Vědci se domnívají, že jde nejspíše o důsledek zbytkového poškození tkání a imunitního systému, k nimž došlo v průběhu infekce.

Diagnostika tohoto syndromu probíhá na základě anamnézy, ve které se zaměřujeme především na to, zda pacient prodělal boreliovou infekci. Rovněž uděláme laboratorní testy, ve kterých nesmí být přítomna aktivní infekce.

Léčba je symptomatická, což znamená, že pouze potlačujeme příznaky. Prognóza tohoto syndromu je dobrá a často sám vymizí.

 

Jak se projevuje postboreliový syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • únava

  • emoční nestabilita

  • bolesti hlavy

  • bolesti kloubů

  • poruchy spánku

  • různé další polymorfní potíže

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny