Sialoadenitis (anglicky sialadenitis) je zánětlivé postižení slinných žláz z celkových nebo místních příčin. Vyskytuje se při snížené tvorbě slin, snížené hygieně dutiny ústní, nesprávně léčené cukrovce, u nezdravého chrupu, u tvorby slinných kamínků.
___
___
Diagnostika - diagnózu uděláme na základě typických potíží a lokálního nálezu v postižené oblasti. Nezbytný je i mikrobiologický průkaz původce zánětu. V diagnostice zánětu slinných žláz lze využít zobrazovacích metod – rentgenu, ultrazvuku, počítačové tomografie, scintigrafie, magnetické rezonance nebo sialografie, což je speciální vyšetření slinných žláz, při kterých se vývodem žlázy aplikuje kontrastní látka a následně se struktury přehledně zobrazí na RTG snímku.
Léčba - terapie zánětu slinných žláz spočívá v kombinaci různých postupů – od cílené aplikace antibiotik přes stimulaci produkce sliny pitnými kúrami, žvýkáním žvýkaček či předepsáním látek zvyšujících slinnou sekreci. Při léčbě zánětů slinných žláz se uplatňují i aplikace chladivých obkladů nebo chirurgická léčba. Chirurgie na slinných žlázách přichází na řadu spíše u dlouhodobějších zánětů, nebo pokud jsou tyto způsobeny slinným kamenem.
Jak se projevuje zánět slinné žlázy, sialoadenitis - příznaky, projevy, symptomy
- zduření žlázy
- zduření a zarudnutí vývodu žlázy
- vytékání sníženého množství zkalené až hnisavé sliny
- kůže nad žlázou zarudnutá
- bolestivost
- pulzace v místě zánětu
- spontánní perforace žlázy
- oteklý políček, okolí očí a krk
- zvýšená teplota
- únava, malátnost
- u dlouhodobého zánětu mírná bolest po jídle
Zánět slinné žlázy, sialoadenitis - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019