jak-se-projevuje-chronicky-unavovy-syndrom-priznaky-projevy-symptomyÚnava trvající déle než šest týdnů signalizuje, že v organismu není něco v pořádku. Příčinou může být tfeba skrytý zánět nebo dlouhodobé přetěžováni a nedostatek relaxace. Trvá-Ii pocit únavy déle než šest měsíců, hovoří lékaři o chronické únavě. Těžká dlouhotrvající únava bez zjevné příčiny, kterou doprovázejí další zdravotni potíže,je označována jako chronický únavový syndrom (anglicky chronic fatigue syndrome).

___
___

Příčina: Nemoc může být příznakem proběhlé nebo i přetrvávající virové infekce, ale též některých duševních poruch, ev. též nedostatku některých vitaminů či stopových prvků. Obvykle je spojen sporuchou imunity.

Diagnostika: Při diagnostice CFS je zejm. třeba vyloučit systémové či orgánové onemocnění. Diagnóza CFS je obv. považována za dočasnou s nutností dalšího sledování. Ke stanovení diagnózy byla vypracována určitá kritéria 2 velká, 11 malých a 3 objektivní symptomy, přičemž dosažení určitého počtu a jejich kombinace svědčí pro tento syndrom. Musí být přítomna obě velká kritéria tj. perzistující či recidivující únava nebo snadná unavitelnost, neustupující po odpočinku o více než 50 a trvající aspoň půl roku při vyloučení jiné příčiny únavy a osm malých kritérií či šest malých kritérií a dva objektivní příznaky. K malým kritériím patří např. subfebrilie, bolesti v krku, svalová slabost, bolesti hlavy, poruchy spánku, neuropsychické poruchy. Objektivně pak zvýšená teplota, neexsudativní faryngitida, lymfadenopatie nebo citlivost uzlin na krku či v axilách (tedy v oblasti podpažních jamek). Existují však i další kritéria např. tzv. oxfordská.

Léčba: V léčbě se uplatňují. látky ovlivňující imunitu, antidepresiva, vitaminy apod.

Příznaky jsou hluboká únava a vyčerpání, naprostá ztráta výdrže, dlouhodobé bolesti v krku, zvětšení mízních uzlin, svalové bolesti a bolesti hlavy, poruchy spánku, deprese, pocit vnitřního neklidu a úzkosti a další neurologické a psychické změny. Jak ještě rozeznat, zda jde o únavu, nebo chronický únavový syndrom s poněkud hlubšími kořeny? Chronická únava trvá déle než 6 měsíců, není důsledkem fyzické zátěže, nelepší se odpočinkem a vede k podstatnému omezení pracovních i osobních aktivit. Zpravidla postihuje jedince s velkým smyslem pro povinnost a odpovědnost, kteří přepínají své síly a neumí odpočívat.

Jak se projevuje chronický únavový syndrom CFS - příznaky, projevy, symptomy

 • dlouhodobá únava v řádu měsíců
 • většinou trvale zvýšená teplota (do 38 ·C)
 • vyčerpání a slabost často doprovázejí bolesti hlavy, svalů, zad a kloubů
 • typická je naprostá ztráta výdrže a pokles výkonnosti
 • přítomnost pocitů bolesti a škrábání v krku (zánět hltanu, faryngitida), objevují se zvětšené a na dotek citlivé mízní uzliny na krku a v oblasti axil (podpažních jamek)
 • poruchy spánku
 • někdy potíže se zrakem
 • průjem, zácpa, bolesti břicha, nadýmání
 • psychické problémy
  • deprese
  • špatné soustředění (koncentrace)
  • poruchy paměti (mnestické výpadky)
  • pocity předrážděnosti, napětí, vnitřního neklidu, úzkosti, panických atak.

Syndrom může trvat i řadu let.

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny