Schneeberská choroba (anglicky Schneeberg disease) je termín, který se používá pro označení plicního onemocnění. Konkrétně se jedná o postižení průdušek, nebo je takto označován alveolární (postihující plicní sklípky) karcinom. Příčinou této choroby je vystavení dlouhodobému působení plynu radonu a produktů, které vznikají jeho radioaktivním rozpadem.
___
___
Můžeme směle říci, že se jedná o rakovinu z povolání. Jedná se totiž o nejčastější karcinom, který postihuje pracovníky, kteří přicházejí s radioaktivním zářením do styku. Maximum výskytu bylo pozorováno především v sovětských uranových dolech, dále v dolech v Československu a také v bývalé Německé demokratické republice.
Historie této choroby se však datuje již o mnoho dříve. Poprvé byla pozorována již ve středověku, ovšem, že se jedná o rakovinu, bylo potvrzeno až na konci devatenáctého století, resp. podezření, že by mohlo existovat spojení mezi tímto typem rakoviny a expozicí ionizujícímu záření, bylo vyjádřeno až na začátku dvacátého století. Onemocnění proto dostalo svůj název podle oblasti, kde bylo podrobněji zkoumáno, tedy v oblasti Krušných hor – Schneeberg.
Diagnostika Schneeberské nemoci: provádíme jednak na základě zobrazovacích metod a biopsie plicní tkáně, která nám potvrdí, že se jedná o rakovinu, ale také nesmíme opomenout odebrat pracovní anamnézu, ze které můžeme zjistit potencionální vystavení radioaktivnímu záření.
Léčba Schneeberské choroby: je stejná jako u jiných druhů karcinomu plic. Pokud je to možné, můžeme nádor chirurgicky odstranit. Dále používáme radioterapii a chemoterapii.
Jak se projevuje Schneeberská choroba - příznaky, projevy, symptomy
-
kašel zprvu suchý, pak produktivní
-
hemoptýza – vykašlávání krve
-
bolest na hrudi
-
dušnost
-
výpotek v pohrudniční dutině
-
méně časté příznaky
-
syndrom horní duté žíly
-
paréza n. reccurens
-
potíže s polykáním
-
arytmie
-
srdeční selhání
-