Kongenitální lobární emfyzém (anglicky congenital lobar emphysema) je vrozená vývojová vada dechové soustavy. Jedná se o nadměrné rozepnutí jednoho nebo více laloků histologicky normálních plic. Stav je způsoben popraskáním interalveolárních sept v časném novorozeneckém období.
___
___
Příčina: kongenitální lobární emfyzém je zapříčiněn překážkou ve ventilaci nebo v některých případech nedokonale vyvinutý chrupavčitý skelet průdušek. Většina případů se klinicky projeví do 6. týdne života různým stupněm dechové tísně. Mírné formy ojediněle diagnostikujeme až v dospělosti.
Diagnostika: typický klinický obraz dechové tísně spolu s vyklenutím hrudníku v postižené oblasti, oslabené dýchání a hypersonorní poklep. Na základě těchto známek je indikován RTG snímek, na němž je viditelná zvýšená transparence postiženého laloku, která vyplňuje téměř celý hemithorax (polovinu hrudníku).
Léčba: léčbou volby je resekce postiženého laloku, naléhavost operace závisí na tíži dechových potíží, nezřídka bývá nutná do 6 hodin po porodu. Můžeme podávat kyslík, lépe je selektivní intubace hlavního bronchu zdravé plíce.
Jak se projevuje kongenitální lobární emfyzém - příznaky, projevy, symptomy
- dechová tíseň různého stupně
- kašel
- vykašlávání hlenu
- námahová dušnost
- oslabené dýchání
- namodralé zbarvení kůže
- změny konfigurace hrudníku:
- vyklenutá polovina hrudníku
- soudkovitý tvar hrudníku
- vyplněné podkličkové a nadkličkové jamky
- rovnoběžný průběh žeber
Kongenitální lobární emfyzém - obrázek, fotografie
Fotografie a obrázky budou doplněny v průběhu roku 2019