drazdivy-tracnik-priznaky-projevy-symptomyDráždivý tračník (anglicky irritable bowel syndrome, latinsky colon irritabile, česky synonymně střevní neuróza, dráždivé střevo, funkční dolní dyspepsie) je onemocnění, které dokáže člověku velmi znepříjemnit život. Nejedná se tzv. o poruchu organickou, organismus není tedy nějak poškozen. Toto onemocnění je v populaci poměrně časté. Jak bylo uvedeno v předchozí větě, nejde o poruchu organickou, nýbrž o poruchu funkční, konkrétně jde o funkční onemocnění tlustého střeva (funkční kolopatie).
___
___

Vzhledem k tomu, že je onemocnění řazeno mezi funkční poruchy, tak se k němu někdy ještě přiřazuje funkční průjem, funkční meteorismus (pocity nadmutí), funkční zácpa. Dráždivý tračník není onemocnění nějak závažné, ani život ohrožující. Obvykle však spíše pacientovi přináší jistý diskomfort.

Při tomto onemocnění dochází k tomu, že tlusté střevo zvýšeně reaguje na vnější a vnitřní podněty, které zprostředkovává především nervový systém. Co je však za zvýšenou reaktivitu střeva zodpovědné, většinou nevíme (u některých osob to mohou být proběhlé střevní infekce). Velmi často se dráždivý tračník objevuje u lidí emočně labilních a těch, kteří snášejí stresové situace hůře než jejich okolí.

Při diagnostice je nutné vyloučit nemoci z organických příčin (např. nádory) a v léčbě se zaměřit na poruchy funkční. Podáváme léky na zklidnění střev, léky proti průjmu a doporučuje se návštěva psychologa nebo psychiatra.

Jak se projevuje dráždivý tračník - příznaky, projevy, symptomy

  • opakované nutkavé (především ranní) stolice

  • stolice se dostaví, když člověka čeká nějaká nepříjemná stresující situace

  • nepříjemné pocity plnosti nebo až bolesti břicha v souvislosti s defekací (vyprazdňováním stolice)

  • časté nadýmání

  • pocity nedokonalého vyprázdnění

  • stolice se postupně mění z normální na řídkou až vodnatou (ranní debakly)

  • kručení v břiše

  • může být zvýšená flatulence (únik střevních plynů)

  • postprandiální průjem – průjem, který se objeví velmi krátce po požití potravy

 

Dráždivý tračník - obrázek, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny