Akutní cholangitida nebo cholangoitida (anglicky acute cholangitis) je bakteriální zánět intrahepatálních (nitrojaterních) žlučových cest. Za jeho vznikem stojí překážka (obstrukce) v odtoku žluče do dvanáctníku (duodena), nejčastěji tedy choledocholitiáza (kamének ve žlučovém vývodu), dále například nádor či zánětlivé změny.
__
__
V městnající žluči poté dojde k pomnožení bakterií. Původcem bývá zejména Escherichia coli, Klebsiela pneumoniae a Haemophilus influenzae. Typickým příznakem je tzv. Charcotova triáda, kam patří horečka, bolest a žluté zabarvení kůže, sliznic a očního bělma (ikterus). Neléčený zánět žlučových cest může vést až k septickému šoku a multiorgánovému selhání.
Diagnostika: základem je anamnéza a klinický obraz, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření krve, mikrobiologické vyšetření žluče, ultrazvuk, diagnostickou a zároveň léčebnou metodou volby je ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie).
Léčba: ERCP s odstraněním žlučových kaménků (konkrementů), v případě zúžených žlučových cest se provede drenáž. Nutná je antibiotická terapie (cefalosporiny 3. generace, ciprofloxacin).
Jak se projevuje akutní cholangitida – příznaky, projevy, symptomy:
- Charcotova trias
- horečka
- bolest v pravém podžebří
- ikterus (žluté zbarvení kůže, sliznice a očního bělma)
- nevolnost (nauzea)
- zvracení (vomitus)
- třesavka, zimnice
- svědění (pruritus)
- hepatomegalie (zvětšení jater)
- splenomegalie (zvětšení sleziny)
- septický šok
Akutní zánět žlučových cest - fotografie, obrázek:
obrázky a fotografie budou doplněny později