nekrotizujici-enterokolitida-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-3Nekrotizující enterokolitida (anglická zkratka NEC, anglicky necrotising enterocolitis) patří mezi akutní zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje převážně u novorozenců, ale také u dospívajících a dospělých. Na jejím vzniku se podílí mnoho faktorů. Je charakterizována poškozením střevní sliznice po celé její tloušťce, čímž může dojít až k perforaci (protržení) střevní stěny.
___
___

Přestože první případy byly popsány již v 19. století, podrobněji byla nemoc popsána až v 60. letech 20. století. Nekrotizující enteroikolitida NEC postihuje až 10% nedonošených dětí a představuje tak závažnou komplikaci u předčasně narozených, kdy úmrtnost u novorozenců vážících méně než 1500 gramů je okolo 50%. Enterokolitidou je nejčastěji zasažen konec tenkého střeva resp. jeho přechod do tlustého střeva a začátek tlustého střeva.

Léčba spočívá ve vysazení stravy podávané ústy a tím pádem zavedení nazogastrické sondy. Dále lékaři monitorují životní funkce a laboratorní hodnoty. Podávají se také empiricky antibiotika. V krajním případě může lékař přistoupit až k chirurgickému řešení. Komplikací léčby mohou být striktury (zúžení střeva), tzv. short-gut syndrom (porucha vstřebávání živin vyplývající z odstranění nekrotické části tenkého střeva, které jsou pro zažívání nebytné), cholestáza v játrech (stagnace žluči).


Jak se projevuje nekrotizující enterokolitida - příznaky, projevy, symptomy

  • nechutenství
  • zpomalené vyprazdňování žaludku
  • distenze (roztažení)
  • bolest břicha
  • ileus (střevní neprůchodnost)
  • erytém (zarudnutí) na břiše v pokročilém stadiu
  • hematochezie (krvácení z konečníku)
  • systémové příznaky jsou nespecifické a mohou obsahovat libovolnou kombinaci následujících možností: letargie (otupělost), snížení periferního prokrvení, šok (v pokročilých stadiích), kardiovaskulární kolaps, ad.
 

Nekrotizující enterokolitida - obrázky, fotografie

 
Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny