iga-nefropatie-bergerova-nefropatie-priznaky-projevy-symptomyIgA nefropatie (Bergerova nefropatie, anglicky IgA nephropathy, Berger's disease) - toto onemocnění se řadí mezi chronická onemocnění ledvin. Poprvé byla IgA nefropatie popsána v roce 1968 Jeanem Bergerem. Jean Berger byl Pařížský patolog.
___
___

IgA nefropatie vzniká na podkladě ukládání IgA v ledvinách a tím zhoršuje jejich filtrační schopnosti. Ačkoliv se jedná o chronické onemocnění, jeho prognóza je v porovnání s jinými glomerulárními onemocněními poměrně dobrá.

IgA se řadí mezi protilátky, které jsou zodpovědné za tzv. slizniční imunity, tedy jsou v jakési první linii a pokud patogen pronikne do těla, mají za úkol jej zničit. IgA má dva typy, kdy právě toto dělení hraje důležitou roli při vzniku IgA nefropatie.

Výskyt IgA nefropatie je častější u mužů mezi 20. a 30. rokem života. Dokonce jsou popsány i zeměpisné rozdíly ve výskytu tohoto onemocnění, kdy se více vyskytuje v Asii, či jižní Evropě, naopak méně v Severní Americe a na severu Evropy.

Diagnostika IgA nefropatie: U pacientů s IgA nefropatií pozorujeme mírně zvýšenou hladinu IgA v krvi. Nicméně pouze na základě zvýšené hladiny nemůžeme IgA nefropatii diagnostikovat. Protože se IgA při této nemoci ukládá nesprávně v ledvinách, ty mají tendenci se bránit a proto dochází ke zmnožení buněk v tzv. mesangiu ledvin. Prokázat ji tedy můžeme pouze biopsií ledviny.

Léčba Buergerovy nefropatie: Bohužel doposud není zavedena optimální terapie pro IgA nefropatii. Používají se pouze léky odstraňující následky a na příčinu – tedy je dostupná symptomatická léčba. Podávají se léky proti vyššímu krevnímu tlaku. Dále existují studie, které potvrzují příznivý vliv rybího oleje na tuto nemoc. Pokud pacientovi hrozí selhání ledvin, je indikována terapie kortikoidy a cytostatiky.

 

Jak se projevuje IgA Buergerova nefropatie - příznaky, projevy, symptomy

  • opakující se makroskopická hematurie – nález krve v moči

  • často se projevy vyskytnou bezprostředně po infekci horních dýchacích cest

  • průkaz bílkoviny v moči

  • snížená funkčnost ledvin

  • vyšší krevní tlak

  • akutní ledvinné selhání

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny