Akutní bakteriální intersticiální nefritida a akutní pyelonefritida (tedy akutní pyelonefritis, anglicky acute pyelonephritis) je onemocnění vyskytující se častěji v dětském věku, kdy je zřejmá souvislost s vesikoureterálním refluxem. Dále je zvýšený výskyt v těhotenství v důsledku hormonální a funkčních změn, nebo pokud je přítomna překážka v močových cestách (kamínky, nádor, zúžení apod.)
___
___
Zánět ledviny je způsoben přestupem infekce z močových cest, vzácně může být způsobem hematogenní (krevní) cestou. Diagnostika dle klinického obrazu, ultrazvuku ledvin, vylučovací urografie, CT, laboratorního vyšetření a kultivace moči. Léčba: v terapii se uplatňuje dostatečný příjem tekutin, antibiotika (obvykle nitrožilně) nejprve empiricky a pak cíleně dle kultivace na mikrobiologické půdě (agar), analgetika (léky od bolesti), léky na snížení teploty (NSA léčiva, paracetamol ad.). Prognóza je závislá na odpovědi na antibiotickou léčbu a na přítomnost komplikujících faktorů a celkové zdatnosti pacienta (malé děti a staří lidé - horší prognóza).
Akutní bakteriální intersticiální nefritida (zánět ledvin) a akutní pyelonefritida (zánět ledvinové pánvičky) - příznaky, projevy, symptomy
- dysurie (bolestivé močení)
- vysoké horečky (febrilie, hyperpyrexie)
- septický stav (známky "otravy krve")
- bolesti v bedrech (pozitivní tapottement test)
- bolesti v oblasti močového měchýře
- v závažných případech oligurie až anurie (snížené nebo zastavené vylučování moči)
- lze nahmatat zvětšenou bolestivou ledvinu (naboku nad lopatami kostí kyčelních)
- laboratoř - biochemie, krevní obraz:
- pozitivní močový nález (bílé krvinky a bakterie v moči),
- pozitivní mikrobiologický kultivační nález
- zvýšené CRP
- zvýšená sedimentace (FW)
- zvýšené množství leukocytů - leukocytóza