Glomerulonefritidy (anglicky glomerulonephritis) je velká a velmi různorodá skupina onemocnění postihujících ledvinné glomeruly, což jsou klubka vlásečnic uvnitř ledvinných tělísek sloužící k filtraci krve a vzniku primární moče. Za jejich vznikem může stát celá řada příčin – genetické, metabolické a hemodynamické, př. ateroskleróza ledvinných tepen, a vrozené poruchy. Glomerulopatie můžeme rozdělit na ty s imunopatologickým podkladem, které nazýváme glomerulonefritidy, a neimunitně podmíněné, související s tzv. glomerulosklerózou.
Další dělení je na akutní, rychle progredující a chronické glomerulonefritidy. Postižení glomerulů vede k poruchám filtrace krve a do moči se tak dostává různé množství proteinů (bílkoviny), erytrocytů (červené krvinky), leukocytů (bílé krvinky) a močových válců.
Diagnostika: je založena na anamnéze, fyzikálním vyšetření a zejména na biochemickém vyšetření moči (průkaz proteinů, krevních buněk, močových válců), biopsii ledvin a histologickém vyšetření vzorku.
Léčba: odvíjí se podle konkrétní příčiny glomerulonefritidy. Často se užívají diuretika (léky na odvodnění), kortikosteroidy, imunosupresiva (léky potlačující imunitní reakci) a dialýza.
Jak se projevují glomerulonefritidy – příznaky, projevy, symptomy:
-
asymptomatický průběh (bez příznaků)
-
nefrotický syndrom (otoky, hypalbuminémie, proteinurie, hypercholesterolemie)
-
nefritický syndrom (hematurie, hypertenze, oligurie)
-
změny vzhledu a množství moče (polyurie, oligurie, anurie)
-
polydipsie (nadměrná žízeň)
-
dehydratace
-
dušnost
-
metabolická acidóza
-
anemie (chudokrevnost)
-
únava
-
zvýšená krvácivost
-
nechutenství, nevolnost, zvracení
-
uremický syndrom
-
bolesti kostí, svalů, kloubů
-
častější infekce
-
psychické změny (nespavost, apatie, neklid, halucinace, kóma)