Chronická pyelonefritida (anglicky chronic pyelonephritis), tedy chronický zánět ledvinové pánvičky a ledviny je zánětlivé onemocnění s fibrózou ledvin, jež je způsobeno opakujícími se nebo dlouhodobě trvajícími infekcemi ledvin, vezikoureterálním refluxem (chronický návrat moči z močového měchýře zpět do močovodu, čímž dojde k poruše ledvinného systému), nebo močovou obstrukcí vyvolanou jinou příčinou (např. pacienti s vrozenou poruchou ledviny, chronický výskyt kamenů, ad.).
___
___
Diagnostika: diagnózu chronické pyelonefritidy stanoví lékař na základě vyšetření zobrazovacími metodami jako je ultrazvuk, urografie nebo CT. Dle bakteriologie je nejčastěji pyelonefritida způsobena bakterií escherichia coli a jinými střevními bakteriemi.
Léčba spočívá v dodržování režimových opatření jako klid na lůžku, dostatek tekutin a živin (ty většinou musejí být podávány nitrožilně z důvodu nevolností či zvracení). Dále jsou podávána antibiotika.
Jak se projevuje chronický zánět ledvinové pánvičky a ledviny (chronická pyelonefritida) - příznaky, projevy, symptomy
- klinicky se projevuje stejně jako akutní zánět ledviny
- v ledvinné tkáni se tvoří malá zánětlivá ložiska (abscesy), které jsou poměrně odolné vůči antibiotikům, proto se často nevyléčí úplně a záněty se opakovaně vracejí
- příznaky podobné akutní formě
- bolest v zádech či v bocích
- obtíže při močení
- zimnice, horečka, nevolnost, zvracení
- v moči bývá leukocyturie (zvýšený počet bílých krvinek – leukocytů), někdy hematurie (krev v moči), proteinurie (bílkovina v moči) je spíše mírnější (do 2 g/d)
- chronický zánět má příznaky podobné, nicméně méně bouřlivé, ale může postupně vést k jizvení a svrašťování ledvin, což vede ke zhoršení ledvinových funkcí až selhání ledvin