Syndrom hyperaktivního močového měchýře (synonymum nestabilní dráždivý měchýř, anglicky overactive bladder - OAB) je souborem příznaků, ke kterým dochází při nesprávné funkci svalu močového měchýře. Močový měchýř u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči, jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, s tím však mají pacienti s hyperaktivním měchýřem potíže a to má samozřejmě negativní vliv na jejich život společenský, fyzický, psychický, profesní a sexuální.
___
___
Hyperaktivní měchýř může být také projevem jiného onemocnění (močová infekce, močový kámen, nádor moč. měchýře, zvětšená prostata, zúžení moč. trubice, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, cukrovka ad.), nebo po chirurgických zákrocích v oblasti močových cest. V Evropě tento syndrom postihuje asi jednoho ze šesti dospělých ve věku nad 40 let. Obecně se uvádí, že má na každodenní život horší dopad než jiné závažné stavy jako je např. diabetes.
Léčba: jedná se o léčitelnou chorobu. Nutné zaměřit se na vyvolávající příčinu a tu odstranit. Farmakologicky anticholinergika snižující dráždivost hladkých svalů močového měchýře, zlepšení také při zhubnutí a zdravém životním stylu, rehabilitační léčba a cviky na posílení pánevního dna, ev. operační řešení.
Jak se projevuje hyperaktivní močový měchýř – příznaky, projevy, symptomy
-
typické urgence - náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat
-
zvýšená frekvence močení (nejméně osmkrát denně)
-
inkontinence - neschopnost udržet moč
-
nykturie - potřeba močit i v noci
-
postižený má neustále potřebu hledat toalety
-
odmítání pozvání ke společenským událostem - postupná společenská izolace
-
vyhýbání se rekreačním činnostem (zájezdy, návštěva divadla, kina atd.)
-
přerušování obvyklých pracovních aktivit
-
poruchy spánku
-
deprese