Hemolyticko-uremický syndrom (HUS, hemolytic-uremic syndrome, haemolytic-uraemic syndrome) je onemocnění, pro které je charakteristické akutní selhání ledvin, anémie, snížený počet krevních destiček a různý stupeň orgánového poškození. Podle toho, jestli je doprovázen průjmem jej můžeme dělit na D-pozitivní, který je velmi častý, a D-negativní, který se vyskytuje v pouhých 10% případů.
___
___
Příčina: Nejčastěji HUS postihuje malé děti, především do věku 3 let. Téměř polovinu případů HUS má na svědomí infekce bakterií E. coli, která v organismu dítěte tvoří toxin. Konkrétně se jedná o verotoxin. Druhou polovinu případů HUS zapříčiňují Salmonely, Shigely či Campylobakter.
Diagnostika: diagnostiku hemolyticko-uremického syndromu provedeme pomocí laboratorních testů, konkrétně testujeme krevní obraz a moč.
Léčba: Důležité je zahájení včasné terapie, jelikož se jedná o život ohrožující stav. Včas začínáme hemodialýzu. Rovněž při průjmech podáváme probiotika. Antibiotická terapie je stále diskutovaná, ale dobré výsledky jsou s flourchinolony. Pokud je to nutné, můžeme podat transfúzi.
Jak se projevuje hemolyticko-uremický syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
obecně
-
průjmy, často krvavé
-
bolesti břicha
-
nevolnost
-
zvracení
-
výše uvedené příznaky ustupují po cca 10 dnech
-
tmavá moč
-
nástup ledvinného selhání – pacient přestává močit, moč je tmavá, urémie (zmnožení dusíkatých látek v organismu), těžké anémie, otoky
-
letargické (občasné epizody dráždivosti)
-
kůže je bledá s petechiemi (drobné krevní výronky)
-
hypertenze (zvýšený krevní tlak
-
centrální křeče
-
D-pozitivní
-
nejvíce postiženy ledvinné cévy
-
porucha srážení krve v důsledku sníženého počtu krevních destiček
-
anémie
-
-
D-negativní
-
většinou rodinný výskyt
-