itp idiopaticka trombocytopenicka purpura imunitni trombocytopenie priznaky projevy symptomyIdiopatická trombocytopenická purpura (anglicky immune thrombocytopenic purpura) je nemoc, kdy dochází k urychlenému rozpadu destiček v krvi za pomoci autoimunitních mechanismů. To vede ke zvýšenému krvácení a purpuře (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže a sliznic). Akutní forma ITP se objevuje v dětství a často se spontánně upraví.

___

___

Chronická forma ITP se vyskytuje v dospělosti, je dlouhodobější a trpí jí častěji ženy. Onemocnění může zapříčinit banální infekce, kdy za 3 týdny se může objevit ITP, dále přítomnost leukémie, přítomnost protilátek proti destičkám MAIPA nebo nejčastěji příčinu nezjistíme.

Diagnostika: provádíme odebráním anamnézy a fyzikálním vyšetřením, kde se zaměřujeme na níže uvedené příznaky. Dále vyšetříme krevní obraz, kde se objeví pouze snížení krevních destiček. Také vyloučíme pomocí dalších vyšetření přítomnost onemocnění, které mohou zapříčinit ITP (leukémie, systémový lupus erythematodus, cirhózu, žloutenku typu C, HIV, aj.).

Léčba: hlavní léčebnou metodou je podávání kortikoidů. Pokud kortikoidy neúčinkují, můžeme použít další léčebné metody; podávání imunoglobulinů, biologickou léčbu, případně odstranění sleziny.

 

Idiopatická trombocytopenická purpura, imunitní trombocytopenie ITP - příznaky, projevy, symptomy

  • purpura (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže a sliznic - modřinky)

  • petechie (malé modřiny velikosti špendlíkové hlavičky)

  • krvácení z nosu, z dásna

  • krev v moči nebo stolici

  • silnější menstruační krvácení

  • krvácení do mozku (při velmi těžkém průběhu)

 

Idiopatická trombocytopenická purpura, imunitní trombocytopenie ITP - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny