delozni-polyp-priznaky-projevy-symptomyMezi důvody, které ženy mnohdy opakovaně přivádí do gynekologických ordinací, patří i nezvyklé, nadměrné krvácení či neschopnost otěhotnět, jejichž skrytou příčinou mohou být polypy v děložní dutině. Jde o nezhoubné (nepravé) nádory. Stránka uvádí typy a příznaky této nemoci.
___
___


Typy děložních polypů

Podle uložení polypu na děloze rozlišujeme polypy děložního hrdla, které je snadné diagnostikovat při běžném gynekologickém vyšetření v zrcadlech, nebof obvykle prominují (vystupují) z děložního hrdla navenek, čili do pochvy. Druhý typ jsou polypy děložního těla, které se nacházejí uvnitř dělohy neboli v děložní dutině. Tento druhý typ se zjišfuje obtížněji, běžným gynekologickým vyšetřením (v zrcadlech a pohmatem) je diagnostikovat nelze a více či méně jasné podezření na ně lze získat vaginálním ultrazvukovým vyšetřením. Definitivně se potvrdí až při hysteroskopii neboli endoskopickém zobrazení děložní dutiny.

polyp-delozniho-tela    polyp-delozniho-hradla
Zdroj obrázků: gyn.cz


Polypy v děloze - projevy, příznaky, symptomy

  • Typickým příznakem pro oba typy děložních polypů je krvácení.
    • U polypů hrdla jde spíše o mírné krvácení a špinění, nejčastěji po pohlavním styku či gynekologickém vyšetření (tedy takzvané kontaktní krvácení).
    • U polypů těla dělohy se jedná o typicky nadměrně silné menstruace či krvácení mimo cyklus.
  • Polypy rozhodně nebolí. Krvácení či silná menstruace je ale samozřejmě velmi nespecifický příznak řady dalších gynekologických diagnóz, například děložních myomů.
  • Velikost dělohy je nezměněna.
  • Může být neplodnost nebo opakované potrácení. 
  • Dosti často se však nemoc neprojevuje nijak, je tedy asymptomatická a může být náhodným nálezem při preventivním gynekologickém vyšetření.


Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny