mimodelozni tehotenstvi lokalizace v organismusJak poznat mimoděložní těhotenství (GEU, graviditas extrauterina)? Je nebezpečné, jaké jsou komplikace? Proč vzniká, jaké jsou příčiny? Jak ho řešit? Na tyto informace ve stručnosti odpovídá tato stránka.

___

Extrauterinní gravidita, mimoděložní těhotenství - příznaky, projevy, symptomy

O normálním a zdravém těhotenství mluvíme, dojde-li ke splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko následně putuje vejcovodem a uhnízdí se v dutině děložní ve sliznici. Naopak o mimoděložním těhotenství, odborně nazvaném gravidita extrauterina, mluvíme v momentě, kdy k uhnízdění vajíčka dojde ještě předtím, než doputuje do dělohy.

mimodelozni tehotenstvi lokalizace v organismusMimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimo dutinu děložní, nejčastěji ve vejcovodu (95 %), méně často na vaječníku (3 %), v dutině břišní (1,5 %), výjimečně jinde. Tyto lokalizace neumožňují vývoj plodového vejce a naopak jsou uhnízděným plodovým vejcem poškozeny.

 

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje při prvním těhotenství. Také u žen, které prodělaly opakované záněty vejcovodů. Riziko se také zvyšuje v případě užívání hormonální antikoncepce obsahující pouze progesteron. Riziko také stoupá při selhání zavedeného nitroděložního tělíska, při endometrióze, po předchozích operacích na vejcovodech. V neposlední řadě se zvyšuje riziko výskytu mimoděložního těhotenství při umělém oplodnění (IVF).

Legenda k obrázku: 1 - vaječník 2 - ústí vejcovodu 3 - vejcovod 4 - děložní roh 5 - úžina děložní 6 - břišní dutina 7 - pánev

 

 

Mezi základní příznaky a projevy patří:

  • vynechání menstruace,
  • ostrá bolest vystřelující do ramene
  • velmi silné, až křečovité bolesti v podbřišku

 

Rostoucí vajíčko může způsobit porušení stěny vejcovodu, poté dochází ke krvácení do dutiny břišní, což bývá provázeno:

  • nevolnostmi,
  • slabostí
  • pocity na omdlení, při kritické hodnotě krevního tlaku až ke ztrátě vědomí.

Doporučení: léčba

Pokud máte příznaky mimoděložního těhotenství, ihned vyhledejte svého gynekologa, pokud se dostavují stavy na omdlení nebo ztráta vědomí, hrozí šokový stav a volejte RZP na telefonním čísle 112 nebo 155.

 

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny