vajecnikova-cysta-vajecnikove-cysty-ovarialni-cysta-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieOvariální cysty (vaječníková cysta, vaječníkové cysty, anglicky ovarian cyst) jsou tekutinou naplněné váčky, které se mohou tvořit kdekoli. Jejich výskyt na vaječnících je u ženské populace poměrně častý, zvláště v reprodukčním věku. Existuje několik různých druhů cyst. Mezi nejběžnější patří tzv. funkční cysty.
___
___

Tyto se tvoří během ovulace. Jsou způsobeny buď tím, že se vajíčko neuvolní z folikulu a řadí se mezi ně cysta folikulární a cysta žlutého tělíska. Folikulární cysta na vaječníku patří mezi nejběžnější a vzniká při zvýšeném působení folikuly stimulujícího hormonu (FSH), kdy nedojde k prasknutí folikulu, ten dále roste a hromadí se v něm tekutina. Cysta žlutého tělíska vzniká až po uvolnění vajíčka z folikulu, který se mění ve žluté tělísko a produkuje pohlavní hormony potřebné k přípravě těla na oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění, mělo by žluté tělísko postupně zaniknout, ale může se v něm hromadit tekutina a vzniknout tak cysta. Dále se u pacientek setkáváme se syndromem polycystických vaječníků (PCOS), což jsou zvětšené vaječníky s větším množstvím malých cyst, které se vyskytují u zdravých žen či žen s hormonální poruchou. Posledním typem je tzv. endometrióza, u které roste tkáň výstelky dělohy v jiných oblastech těla. 

Diagnostika: Základním diagnostickým vyšetřením je ultrazvuk. Pro potvrzení je nutné provést ještě krevní testy pro zjištění hladiny hormonů.

Léčba: Většina cyst se vstřebá samovolně, tedy pokud žena nemá nějaké projevy, často se na cystu nemusí ani přijít. Pokud však váš gynekolog cystu objeví, je nutné ji hlídat. Pro léčbu nepravidelné menstruace je možné užívat hormonální antikoncepci. Pokud cysta nezmizí, zvětšuje se a působí bolest je nutné její chirurgické odstranění.

Jak se projevuje ovariální cysta (vaječníková cysta, vaječníkové cysty) - příznaky, projevy, symptomy 

  • většina cyst je bezpříznaková
  • bolesti v oblasti podbřišku a pánve
  • nepravidelné menstruační krvácení
  • pocit tlaku a plnosti
  • dlouhodobá bolest při menstruaci
  • nevolnost, zvracení
  • horečka
  • zvýšené ochlupení
  • nadměrná žízeň či ztráta hmotnosti bolest nebo nadýmání v břiše
 

Vaječníková cysta, vaječníkové cysty - obrázek, fotografie 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny