vulvodynie-bolesti-genitalu-zeny-priznaky-projevy-symptomyVulvodynie (anglicky vulvodynia) je stav, který je spojen s chronickou nevysvětlitelnou bolestí v oblasti vulvy (zevního genitálu ženy). Často se vyskytuje bez viditelné patologie a její příčina není dosud objasněna. Může být rovněž vázána na určité aktivity (vizte příznaky). Nejčastěji se v praxi setkáváme s tzv. vestibulitidou, což je bolest postihující oblast vestibula vaginy.
___
___

Odtud se může šířit na klitoris, pak mluvíme o tzv. klitorodynii. Bohužel dodnes není známá přesná příčina vzniku nemoci. Uvažuje se o genetických vlivech, o přecitlivělosti či o vlivu autoimunitních onemocnění.

Diagnostika: diagnóza je založena na typických klinických příznacích, se kterými pacientka přichází. Diagnostika je však velmi ošemetná a na vulvodynii se často nemyslí. Při stanovení diagnózy musíme vyloučit kvasinkové infekce, virové infekce, nádory, neurologická onemocnění, apod.

Léčba: vzhledem k rozličnosti příznaků, neexistuje jednotná léčba vulvodynie. Lze využít metod farmakologických i nefarmakologických. Doporučuje se rovněž návštěva psychologa, jelikož příčinou mohou být také psychické problémy pacientky.
Jak se projevuje vulvodynie, bolesti zevního genitálu ženy - příznaky, projevy, symptomy

  • bolest v oblasti vulvy - zevního genitálu ženy

  • lokální pálení, štípání, pocit podráždění

  • někdy ostrá bolest, která „vystřeluje“ až do pochvy

  • citlivé mohou být rovněž stydké pysky

  • bolest může být konstantní nebo pouze při doteku, při sexuálním styku, při zavádění menstruačních tamponů, při jízdě na kole/koni

  • bolest může přetrvávat i několik letVulvodynie - obrázky, fotografie

 
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny