Pelagra je onemocnění způsobené nedostatkem - hypovitaminózou až avitaminózou - vitamínu B3. Tomu říkáme jinak také niacin, kyselina nikotinová. V našich podmínkách se s touto nemocí nesetkáme, pelagra se vyskytuje tam, kde se potrava lidí skládá hlavně z kukuřice (neobsahuje využitelný vitamín B3) nebo čiroku (obsahuje příliš leucinu).
___
___
Vitamín B3 (niacin, kyselina nikotinová) se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Dobrými zdroji jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách. Tento vitamín je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi.
Jak se projevuje pelagra, nedostatek vítamínu B3 - příznaky, projevy, symptomy
Mírný nedostatek vitamínu B3 (hypovitaminóza B3):
- nespavost
- podrážděnost
- porucha soustředění
- nechutenství
- bolesti břicha
- bolesti halvy
- ztráta chuti
- svalová únava a bolesti v končetinách
- zápach z úst
Výrazný nedostatek niacinu, kyseliny nikotinové - pellagra:
- hubnutí
- poruchy zažívání, průjmy
- dermatitidy (kožní záněty)
- selhávání nerového systému
- deprese
- demence
Informace o vitamínu B3:
Díky tomuto vitamínu můžeme v noci lépe spát a snadněji se uvolníme. Napomáhá zlepšit stav cholesterolu ve vaší krvi (zlepšuje poměr špatný versus hodný cholesterol). Tak jako ostatní vitamíny skupiny B patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Podobně jako ostatní vitamíny jsou je citlivý na var.
Existuje ve 3 formách, niacin, kyselina nikotinová (nicotinic acid) nebo amid kys. nikotinové (niacinamid, ten bývá také nazýván vitamín PP). Každá z těchto forem se ve svém vlivu na lidské tělo lehce liší. Jeho největší role je v udržování vyšších nervových funkcí, a tedy hraje i velkou roli při léčení psychických chorob. Adekvátní hladiny B3 jsou také potřebné pro syntézu hormonů, např. inzulínu, estrogenu, testosteronu a progesteronu.
Niacin má vysoké vazodilatační účinky a je vhodný k léčení chorob stáří a krevního oběhu, neboť napomáhá prokrvení periferních kapilár a má fibrinolytické účinky.
V některých případech si naše tělo dokáže vytvořit tento vitamín samo. Jeho tvorba je závislá nejen na potravinách, ale i na dostatku vitamínu B6 a B2.
B3 Niacin
Niacin, někdy nazývaný nikotinamid, bez něj v podstatě nemůže vůbec pracovat mozek. Napomáhá při likvidaci některých složek cholesterolu a tuků v těle. Denní potřebu různé organizace udávají jinak, nejčastěji 15 až 30 mg. Při pití alkoholu, požívání většího množství sladkostí, potřeba roste.
Spolu s ostatními vitamíny skupiny B napomáhá získávat energii ze sacharidů a kontrolovat hladinu cukru v krvi.
Výhody - dravá kůže, zdravé nervy, zdravé zažívání
Niacin se často používá nejen k léčbě vysokého cholesterolu v krvi, ale i k léčbě depresí (nejlépe v kombinaci s ostatními vitamíny skupiny B.)
Předávkování vitamínem B3
Získat příliš mnoho niacinu přímo z potravy je téměř nemožné. Nebezpečí nadbytku se týká především těch, kteří jej přijímají v potravinových doplňcích.
Dokonce i doporučená nebo lehce zvýšená dávka může způsobit červené skvrny na kůži. To proto, že se díky Niacinu roztahují mikroskopické krevní vlásečnice pod kůží a na dané místo se dostane více krve. Toto zarudnutí by mělo v případě rozumné dávky zmizet během 10 minut až hodiny. Vliv se může lišit podle toho, v jaké formě je niacin do těla podán – v případě, že jde o niacinamid, zarudnutí kůže se zpravidla neprojeví. Vlivy niacinu a niacinamidu se lehce liší.
Velké dávky mohou způsobit poškození jater, peptický vřed, problémy s kůží.
Zdroje niacinu
Zdroje niacinu je opět pivní droždí, dále játra, tuňák, krocan. Dále je obsažen v semenech slunečnice, ve fazolích a hrachu
Kdy potřebujeme více vitamínu B3
Konzumace alkoholu nebo nízký příjem bílkovin v potravinách může způsobit vyšší potřebu Niacinu.
Naopak pozor by si měli dávat lidé s cukrovkou, glaukomem, peptickým vředem nebo onemocněním jater a případné potravinové doplňky obsahující Niacin konzultovat s lékařem.
Denní potřeba
Denní spotřeba se pohybuje mezi 13 a 19 mg. Preventivní dávky by však neměly překročit 100 mg za den, aby nevznikaly vedlejší účinky. Vyšší dávky jsou často podávány, aby došlo ke snížení cholesterolu v krvi. To však lze pouze pod lékařským dohledem.
V těhotenství ani při kojení se denní potřeba nezvyšuje.