Vitamin B12 (kobalamin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B12 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___
Vitamin B12 je důležitý enzym, který se podílí především na správné funkci krvetvorby, konkrétně na tvorbě červené krevní řady. Dále je důležitý při syntéze DNA a ATP. Rovněž je nezbytný pro správnou funkci jater a slinivky břišní. Také zlepšuje paměť a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Jeho sloučenina – hydroxykobalamin – se používá při otravách kyanidy.
Potraviny bohaté na vitamín B12, zdroje vitamínu: Vitamin B12 se nachází především v živočišných produktech, jako jsou vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti. Doporučená dávka jsou pouhé 2,4 μg denně. Dospělí si ukládají zásoby vitaminu B12 do jater, které by měly pokrýt jeho potřebu až na 5 let. Zásoby si tvoří také novorozenec, které však vyčerpá za 3 – 5 měsíců.
Diagnostika hypovitaminózy: nedostatek vitaminu B12 zjišťujeme laboratorními metodami.
Léčba nedostatku vitamínu B12: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se vitamin B12 vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující vitamin B12.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu B12 - příznaky, projevy, symptomy
-
chudokrevnost (perniciózní anémie)
-
hubnutí
-
zhoršování paměti
-
zhoršení pozornosti a soustředění
-
třes
-
mravenčení v končetinách
-
jazyk je červený a lesklý – Hunterova glositida
-
neprospívání (zpomalený růst)