nedostatek-vitaminu-b2-riboflavinu-priznaky-projevy-symptomyVitamin B2 (riboflavin, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B2 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

Vitamín B2 - riboflavin je důležitý vitamín a souč. enzym, podílející se trávení cukrů, tuků i bílkovin. Má tak vliv na celkový metabolismus organismu. Jeho aktivní formou v organismu je flavinmononukleotid (FMN) a flavinadenindinukleotid (FAD). Přeměnu těchto riboflavinu na jeho aktivní formy ovlivňují hormony štítné žlázy a také některé léky.

Zdroje vitaminu B2, potraviny bohaté na vitamin B2: Vitamin B2 bychom našli v potravinách kvasnice, játra a ledviny. Dále je obsažen i v mléce, ve vejcích, ve vepřovém a hovězím masu, v rybách, v tvarohu, v kakau a v ořeších. Těhotenství a kojení klade zvýšené nároky na příjem vitaminu B2. Také bychom jej měli přijímat ve zvýšeném množství, pokud jsme léčeni antibiotiky, trpíme onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater nebo cukrovkou. Doporučená dávka se tedy pohybuje od 0,4 mg (kojenci) až po 1,3 mg (dospělí), resp. 1,5 mg (těhotné a kojící).

Diagnostika: nedostatek vitaminu B2 zjišťujeme laboratorními metodami.

Léčba nedostatku vitaminu B2: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se vitamin B2 vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující vitamin B2.Jak se projevuje nedostatek vitaminu B2

  • záněty ústních koutků (cheilitis angularis)

  • záněty rtů nebo jazyka

  • záněty spojivek

  • světloplachostí

  • ztenčení sliznice v ústech

  • sytě červená barva sliznic

  • atrofie jazyka (úbytek tkáně jazyka)

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny