Vitamin B5 (kyselina pantotenová). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B5 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___
Vitamin B5 je důležitý enzym, podílející se trávení cukrů, tuků i bílkovin. Má tak vliv na celkový metabolismus organismu. Jeho aktivní formou je velmi známý koenzym A. Vitamin B5 pomáhá zlepšovat také kvalitu vlasů, kůže a nehtů, proto se přidává jako panthenol do pleťových krémů, přípravků po opalování, regeneračních krémů, vlasových šamponů a kondicionérů. Rovněž bývá uměle ve formě pantothenanu vápenatého přidáván do cereálií a výživových doplňků.
Zdroje vitamínu B5, potraviny bohaté na vitamín B5: vitamin B5 se nachází téměř ve všech potravinách, na které si jen vzpomeneme. Odtud také pochází název kyselina pantothenová, což v řečtině znamená všudypřítomný. Zdrojem vitaminu B5 jsou především maso a vnitřnosti, dále také celozrnné pečivo či luštěniny. Těhotenství a kojení klade zvýšené nároky na příjem vitaminu B5. Doporučená dávka se tedy pohybuje od 3 mg (děti) až po 6 mg (dospělí), resp. 10 mg (těhotné a kojící).
Diagnostika: nedostatek vitaminu B5 zjišťujeme laboratorními metodami.
Léčba nedostatku vitamínu B5: základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se vitamin B5 vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující vitamin B5.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu B5
-
nedostatek je vzácný
-
burning foot syndromakné
-
křeče v nohách
-
nechutenství
-
nespavost
-
deprese
-
snížená odolnost vůči infekcím
-
-
poruchy růstu
-
neplodnost
-
dermatologické potíže