Nedostatek křemíku - křemík se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___
Potraviny bohaté na křemík: křemík bychom našli v potravinách, jako jsou celozrnné obiloviny, jablka, pomeranče, třešně, mandle, rozinky, ořechy, syrové zelí, cibule, mrkev, čekanka, lilek, dýně, celer, červená řepa, okurky, ryby či med. Doporučená denní dávka křemíku je přibližně 20–40 mg denně.
Křemík se v organismu podílí především na enzymatických reakcích. Společně s vápníkem a hořčíkem je nutný ke stavbě kostí a svalů. Také je potřeba a k tvorbě kůže, nehtů a vlasů. Urychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.
Diagnostika: nedostatek stopových prvků zjišťujeme laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií.
Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se chrom vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující měď.
Jak se projevuje nedostatek křemíku - příznaky, projevy, symptomy
-
přecitlivělost na chlad
-
zvýšená lomivost nehtů
-
zvýšená lomivost kostí
-
zvýšené vypadávání vlasů
-
deformace kostí
-
a může dojít i k celkovému vypadávání vlasů.
Příznaky předávkování křemíkem
-
předávkování křemíkem je vzácné
-
projeví se v případě příjmu potravinových doplňků obsahujících křemík
-
při předávkování křemíkem je zvýšené riziko tvorby ledvinových kamenů