Nedostatek zinku (anglicky zinc deficiency) - zinek se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___
Hlavní úlohou zinku je účast na enzymatických reakcích v organismu. Zinek je nutný ke správné funkci tzv. metaloenzymů (karboanhydráza, alkoholdehydrogenáza, LDH, ALP, superoxiddismutáza aj.). Zinek podporuje hojení, růst, stabilizuje DNA a je tak nutný pro buněčné dělení. Rovněž působí pozitivně na imunitní systém a tvorbu spermií.
Potraviny bohaté na zinek, zdroje zinku: našli bychom ho v potravinách, jako v maso a jiné potraviny bohaté na bílkoviny, celozrnné obiloviny, luštěniny, kořenová zelenina. Jak již bylo uvedeno v úvodu, stopové prvky bychom měli přijímat v množství menším než 50mg/den. Doporučená denní dávka je tedy 7 – 10 mg/den.
Diagnostika nedostatku zinku: nedostatek stopových prvků zjišťujeme laboratorními metodami, kdy stanovujeme jeho hladinu v plazmě.
Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se zinek vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující zinek.
Jak se projevuje nedostatek zinku v lidském těle - příznaky a projevy nedostatku
-
acrodermatis enteropathica
-
vrozená porucha vstřebávání zinku
-
záněty kůže
-
ztráta vlasů
-
zvýšená citlivost na světlo (fotofobie)
-
časté záněty očních víček (blepharitis)
-
průjem
-
neprospívání
-
nesnášenlivost mléčné bílkoviny
-
neuropsychické příznaky
-
snížená imunita
-
hypogeusie (porucha chuti)
-
špatné hojení ran
-
časté spontánní potraty!!!
Otrava zinkem - příznaky, projevy, symptomy
-
průjem, zvracení, nevolnost
-
svalové bolesti
-
horečka
-
vředy na žaludeční sliznici
-
u chorob z povolání: kovová chuť v ústech, dráždivý kašel, bolest svalů